ROMA / 16:00 / PIAZZA NAVONA

Fotoğrafçı Hakkında

Engin Arel

1959 Ankara doğumluyum. Fotoğrafla tanışmam çocukluk yıllarında, babamın ileri hobi denecek boyutta ki uğraşı ile başlar. Fotoğraf sevdam lise yıllarında ödünç alınan Rus malı “LUBITEL II” orta format kamera ile anı fotoğrafı çekerek başladı. Fotoğraf çekmekten çok karanlık odanın sihirli ortamını anlamak ve öğrenmek için 1977 yılında kurulan AFSAD’ a aynı yıl üye oldum. Böylece başlayan bu sevda bugünlere kadar geldi, devam ediyor ve umarım hep edecekte.
ODTÜ, Kimyagerlik bölümünde okurken bölümde olan karanlık odayı kullanma imkânına sahip olmam fotoğraf çalışmalarıma devam etmemi sağladı. Yine aynı yıllarda seçmeli ders olarak Jale ERZEN’ den bir dönem “fotoğraf dersi” alarak bilgi ve görgümü ilerletme olanağı buldum. 80 ihtilali ile ilan edilen sıkıyönetim yasaklarının kalkmaya başlaması ile dernek ve kulüplerin kurulmasına izin verilince bir arkadaşımla beraber “ODTÜ Fotoğraf Kulübünü” kurduk. Adımız anılıyor mu bilmiyorum ama ilk adımı atmış olmak beni halen mutlu eder.
Mezuniyet sonrası iş ve sosyal hayatın dinamikleri içinde fotoğrafla uğraşmam yaklaşık 10 sene öncesine kadar anı fotoğrafı çekerek devam etti. Analog fotoğrafa saygısızlık ve ihanet olarak gördüğüm “Dijital Fotoğrafa” geçmeyi kabullenmem zaman aldı. 2004 yılında satın aldığım compact bir Ricoh kamerayla dijital teknoloji ile tanıştım. Analog dönemde fotoğraf çekmiş biri olarak, dijital teknolojinin hayal bile edilemeyen olanakları beni yeniden fotoğrafa yakınlaştırdı.

Halen hazırda herhangi bir grup ya da derneğin aktif bir üyesi değilim. Serbest olarak çalışmalarıma devam ediyorum. İlgi duyduğum konuların başında sokak ve gezi fotoğrafçılığı gelir. Doğal olarak anlamlı ve güzel olan her konuda kadrajımın içinde yer alır.

Hayatı anlamak ve anlatmak için en etkin yollardan olan fotoğraf çekme eylemi her zaman bana haz verdi. Ortaya güzel birkaç kare çıkarabilmek de bu hazzın kreması oldu.
Herkese bol ışıklı ve anı olacak çekilesi an’ lar dilerim.