16.52 - Ceylan Atuk - BIRGER JARLS SQUARE

STOCKHOLM / 16:52 / BIRGER JARLS SQUARE

Fotoğrafçı Hakkında

Ceylan Atuk

CEYLAN ATUK, ISVICRE DE BASLADIĞI SANAT EĞITİMİNE, TÜRKIYE DE AĞIRLIKLI OLARAK RESİM ÜZERINE ÇESITLI ATOLYELERDE YAPTIGI ÇALIŞMALARLA DEVAM ETTİ.

DAHA SONRA KATILDIGI AILE SIRKETI CEYLAN GIYIM AŞ DE ÖNCE STILIST SONRA MODA DANISMANI OLARAK CALIŞAN ATUK’UN FOTOĞRAFA DUYDUĞU MERAK ONU BU KONUDA EĞİTİM ALMAYA İTTİ .

DAHA SONRA , BİR DEKORASYON DERGİSİNDE STAJ YAPTI , ORADAN FOTOĞRAF ALANINA GEÇTİ. O ANA KADAR ELDE ETTIGI TÜM GÜZEL SANATLAR BİRİKİMLERİNİ KULLANABİLECEĞİ VE KENDINE ÖZGÜ BIR STILDE YARATABİLECEĞİ FOTOGRAFCILIK DALI VE HER ANI DEĞERLENDİREBİLME DUYGUSU ONA COK ÇEKİCİ GELDİ ..

2000 YILINDA BİLGİ ÜNİVERSİTESİNDE FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ ALDI. ARDINDAN ÇEŞİTLİ ATÖLYELER DE ÇALIŞMALARINA DEVAM ETTİ.BİR ÇOK FOTOĞRAF SANATÇISIYLA BİREBİR ÇALIŞTI. UZMANLIKLARINDAN FAYDALANDIĞI HER FOTOĞRAFÇININ KENDİSİNE KUVVETLİ BİR ALT YAPI KAZANDIRDIĞINI BELİRTEN SANATÇI KATILDIĞI PEK ÇOK YARIŞMADA DERECE ALDI.

TOPLUMSAL CİNSİYET VE BEDEN POLİTİKALARI ÜZERİNE YOĞUNLAŞMIŞ OLAN SANATÇI CEYLAN ATUK İŞLERİNDE ERKEK-BASKIN TOPLUMLARDA KADIN OLMA HALİNE DAİR ÇARPICI SAHNELER ORTAYA KOYMAYA DEVAM EDİYOR. ATUK UZUN SÜREDİR KULLANDIĞI FOTOĞRAFI GERÇEKLİK İLE YOĞUN VE BELİRGİN TEMAS NOKTALARI NEDENİYLE TERCİH EDİYOR.

Ceylan atuk çalışmalarında yeni çevreler yaratmak için orijinal fotoğraflar kullanır ve fotoğrafı görmenin yeni bir yolunu tanımlamak için bu süreci işler, çarpıtır, ve birleştirir.  Hiçbir çalışmasında izleyicinin ne düşündüğünü gerçekten görmek istemeyen sanatçı, gerçekte onların dikkatini dağıtmak ister. İzleyiciyi çalışmalarındaki etkileşimlere davet eder ve onlara yaratıcı anlara katılma imkanları verir.

"Gerçekçi kareleri kendi bilinçaltı dünyam içinde bir hikayeye dönüştürüp,mimari bir düzen içinde sunmaya çalışıyorum.
fotoğraflarımı çevremdeki güncel olaylardan yola çıkıp, bazen geçmişle bu günü birleştirerek kurgulıyorum,fotoğraflarıma bakan herkes bunu farkedebilir.. "